Awards

  1. Golden Wrench- Operations, Maintenance, safety & equipment

    "In Recognition of Outstanding Contributions to Operations, Maintenance, Safety and Equipment Used in the Snow Industry"

  2. Golden wrench- lift maintenance

    "In Recognition of Outstanding Contributions to Lift Maintenance"

  3. outstanding contribution

    "In Recognition of Outstanding Effort to Further the Sport of Skiing"

  4. pioneer

    "In Recognition of Outstanding Contribution to the development of the Ski Industry"

 

Previous Winners:


Capture.JPG

GOLDEN WRENCH AWARD- OPERATIONS, MAINTENANCE, SAFETY & EQUIPMENT

2018- STEVE DURHAM (Big Sky)

2017- McKAY WILSON (Peterson Equip.)

2016- CHRISTOPHER KING (Pebble Creek)

2015- NATE LEE (Solitude)

2014- SHANE WARD (Jackson Hole)

2013- RICHARD OLSON (Deer Valley)

2012- JIM HEATHER (Sun Valley)

2011- ROBERT WOOD (Grand Targhee)

2010- KEN SMITH (Peterson Equip)

2009- EDDY WILLHOYT (Brundage)

2008- STEVE BAER (Peterson Equip)

2007- DON JONES (Red Lodge Mtn)

2006- ALEX AUSSERESSES (Alta)


GOLDEN WRENCH AWARD-  LIFT MAINTENANCE

2018- DAN DOEHRING (Bridger Bowl)

2017-MONTE SCHOOLEY(Grand Targhee)

2016- MIKE SALYER (Brundage)

2015- MIKE DOYLE (Brighton)

2014- JIM HOXTER (Showdown)

2013-  JIM STEINMETZ (Park City)

2012- ROBB THOMAS (Sun Valley)

2011- TROY STOKER (Jackson Hole)

2010- JR SEIDLITZ (Alta)

2009- BRIAN VALLE (Brundage)

2008-  MIKE OFFRET (The Canyons)

2007- DON ROBERTS (Bridger Bowl)

2006- JEFF MILLER (Deer Valley)

2005- CHUCK MELICHAR (Jackson Hole)

2004- BOB FISHER (York Snow)

2003- BEAT VONALLMEN (Alpentech)

2002- RICH TAXWOOD (Snowbird)
2001- BILL GREWE (Peterson Equip)

2000- WAYNE RAGLAND (S.M.I.)

1999- STEVE SHAKE (Bogus Basin)

1998- MIKE CARHART (Garaventa CTEC)

1997- CHRIS ANDERSON (Deer Valley)

1996- CARL JACKSON (Park City)

1995- DON PETERSON (Peterson Equip)

1994- CHUCK PANTER (Powder Mtn)

1993- JIM HUTCHINS (Snowbird)

1992- TERRY ZAKOTNIK (Jackson Hole)

1991- BOB FICKER

1990- JOHN LETHOM

1989- LES FULLER (Alta)

golden wrench 2.JPG

outstanding.JPG

OUTSTANDING CONTRIBUTION AWARD

2018- RANDY ELLIOTT (Bridger Bowl)

2017- JIMMY LAWRENCE

2016- ROB McFADDEN

2015- TIM HAGAN

2014- TIM MASON

2013- CHUCH ENGLIGH

2012- TIM SILVA

2011- CONNIE & JAY KEMMERER
2010- MIKE BEELEY

2009- JUDD DEBOER

2008- CHUCK & JOANN PANTER

2007- MARY REICHMAN

2006- JOHN & JODY BURROWS

2005- JERRY BLANN

2004- ONNO WIERINGA

2003- MIKE SHIRLEY

2002- BOB BONAR

2001- LARRY WILLIAMSON
2000- BOB WHEATON

1999- ALAN ENGEN

1998- JIM SULLIVAN

1997- GEORGE WILLETT

1996- JAN LEONARD

1995- NICK BADAMI

1994- KENT HOOPINGARNER

1993- DICK BIRD

1992- TED SEEHOLZER

1991- LEROY SHULTZ

1990- DICK BASS
1989- DEAN JENSEN

1988- DR. ALVIN COBABE

1987- WOODY & SANDY ANDERSON

1986- FRANK (BUCK) SASAKI

1985- BILL LASH

1984- PHIL JONES

1983- GIL JENSEN

1982- BOB BLANK

1981- ALF ENGEN

1980- No Entry

1979- No Entry

1978- CHICK MORTON

1977- ZANE DOYLE

1976- CLAUDE F JONES

1975- LUELLA B SEEHOLZER


PIONEER AWARD

2018- GEORGE WILLIT (Showdown)

2017- LEROY SCHULTZ

2016- 

2015- JAN LEONARD

2014- ROD NEWCOMB

2013-  KENT MATTHEWS

2012- BUTCH HARPER

2011- CLAUDE JONES

2010-  LIAM FITZGERALD

2009- WOODY & SANDY ANDERSON

2008- TED SEEHOLZER

2007- TERRY ABELIN

2006- ZANE DOYLE

2005- PEPI STEIGLER

2004-WARREN BROWN (Brundage)

2003- ALBERT KORFANTA (White Pine)

2002- GEORGE FLEMING (Grand Targhee)

2001- RAY & AVA STEWARD (Snowbird)

2000- CORY ENGEN

1999- JIM VANDERKELEN (Bogus Basin)

1998- STEIN ERICKSON

1997- No Entry

1996- No Entry

1995- EDGAR STERN

1994- DEAN ROBERTS

1993- BOB DIENER

snowflake.JPG